top of page
DEKAP Company Logo

Danışmanlık

PVD Kaplama Tesis Kurulum ve Vakumlu Sistemler Danışmanlığı

PVD kaplama tesisleri ve diğer vakumlu sistemler az servis ve hizmet noktası sebebiyle 

Metal imalat projelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi imal edilecek parçanın gereksinimleridir. Parçanın şekline, malzemesine ve diğer gereksinimlerine göre imalat yöntemi seçilir. Seri üretim olacak parçalarda aynı zamanda imalat süresi ve verimliliği de hesaba katılmalıdır. 

Otomotiv, havacılık, mobilya, mutfak, mimari, iç mimari ve daha birçok diğer sektörde kısacası metal ve alaşım kullanılan her yerde parçalar için eklemeli, talaşlı ve kaynaklı imalat ile ürün üretilir. 

PVD Kaplama tesisleri farklı uygulamalara göre farklı ihtiyaçları olan yapılardır. Makine yanında kullanılması gereken temizlik ve soğutma bileşenleri, makinenin çalışabilmesi için de belli tesis şartlarına ihtiyaç vardır. 

Bu şartlar sağlanırken yapılacak küçük modifikasyonlar gelecekte tesisin sürdürülebilirliğini önemli ölçüde etkiler. Aynı zamanda makine tasarımı da bu konuda önemlidir. 

PVD Kaplama Makineleri

PVD basitleştirilmiş haliyle farklı işlemler sonucunda buharlaştırılan metalin ürün üzerine uygulanmasını ve ürünün bu buharlaştırılmış metalle kaplanmasını kapsar. PVD Kaplama makineleri temizlik haricinde bu işlemin tamamının gerçekleşmesine olanak sağlayan yüksek teknoloji makinelerdir.

Metalin ürüne uygulanma yöntemine ya da kullanılan sektöre göre PVD kaplama makineleri sınıflandırılabilir. Ancak kaplama materyali, makine kabin ölçüleri, kullanılan teknolojiler ve daha pek fazla etmen ayrı ayrı ya da beraber makinelerde kullanılabilir.

Dekoratif Kaplama Makineleri

Dekoratif PVD Kaplama makineleri, paslanmaz çelik levha, paslanmaz çelik boru, cam, seramik, plastik, akrilik, reçine vb. Yüzeylere dekoratif efekt kaplaması yapabilir. Basit kullanım, düşük maliyet ve büyük üretim avantajlarına sahiptir. Takı, saat, aydınlatma, mutfak ve sıhhi tesisat, inşaat, tıbbi tedavi, bilimsel araştırma, dijital, eğlence, elektrikli ev aletleri, kozmetik, oyuncak ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Endüstriyel Kaplama Makineleri

Endüstriyel kaplama makineleri esnektir ve istenilen özelliklere göre yeniden tasarlanabilir. Bilimsel araştırmalarda, yarı iletkenlerde, aletlerde, aletlerde, kalıplarda yaygın olarak kullanılır.

Optik Kaplama Makineleri

Optik kaplama makineleri alt tabaka malzemelerinin geçirgenlik ve yansıtıcılık özelliklerini değiştirmek için kullanılmaktadır.

PVD Kaplama Tesis Kurulum - Makine

Vakum Kaçak Tespiti

Vakum altında çalışan vakumlu sistemlerin kaçaklarının giderilmesi ve onarım yöntemleri danışmanlığı hizmeti.

Helyum gazının hafif olması ve viskozitesinin düşük olması mikro boyuttaki kılcal boşluklardan bile geçmesine olanak sağlar. Aynı zamanda Helyum gazı asal gazdır ve diğer kimyasallarla tepkimeye girme ihtimali düşüktür.

Helyum Vakum Kaçak Tespiti Nerelerde Kullanılır?

  • Enerji Santralleri

  • PVD ve Vakum Kaplama Sistemleri

  • Gıda ve Ambalaj Tesisleri

  • Soğutma-Havalandırma & Cryopump Sistemler

  • Yarı iletken üretimi

  • Metalurji

  • UHV Sistemler ve Uygulamalar

  • Kimya ve Farmosötikal Tesisler

  • Lazer ve Analitik AR-GE

bottom of page