top of page
DEKAP Company Logo

PVD Kaplama Kullanan Endüstriler

PVD Kaplama ihtiyaca ve duruma göre geliştirilebilen ve esnetilebilen bir kaplama çeşididir. Bu sebeple dekoratif ya da fonksiyonel olarak birçok alanda kullanılır. 

Mutfak ve Sofra

Sofra ve mutfak grubu paslanmaz ürünlerde PVD kaplama renk seçenekleri sebebiyle tercih edilir ve yoğunlukla kullanılır. Kulp, çatal, kaşık, bıçak ve daha birçok obje kaplanabilir.

Banyo

Banyo ürünlerinde kimyasal ve korozyon sebeplerine karşı olan direnç ve geniş ürün yelpazesi yaratması sebebiyle PVD kaplama kullanılır. 

Mimari ve

İç Mimari

Seperatörler, mobilyalar ve daha birçok üründe PVD kaplama rahatlıkla uygulanır. Aynı zamanda kaplanmış profiller ve saclar da bina iç ve dış giydirmeleri için uygundur. 

Otomotiv

Otomotiv sektöründe ağırlık düşürmek ve korozyon direncini arttırmak için yapılan kaplamaların yanı sıra, sürtünme katsayısı düşürmek, ısı bariyeri gibi amaçlarla kullanılır. 

Medikal

Biyo uyumluluğu sayesinde uzun zamandır medikal ürünlerde kullanılan PVD kaplama, farklı renk seçenekleri, yüzeye iyi tutunumu, fonksiyonel katkıları ile vücut içine yerleştirilen ya da dışarıdan müdahale için kullanılan ürünlerde uygulanır. 

Savunma Sanayi

Isı bariyerleri, silah bileşenleri, antenler ve iletişim cihazları için sürtünmeyi düşürmek, iletkenliği artırmak, korozyon direncini artırmak, ısı geçişini azaltmak gibi amaçlar için PVD kaplama kullanılır.

Kalıp Endüstrisi

Plastik enjeksiyon, döküm, sıcak işlem kalıpları ve çok daha fazlası PVD kaplamanın yapışmayı önleyici, yüzey pürüssüzleştirici özelliklerinden yararlanabilir. 

Kesici Takımlar

Seramik ve porselen ürünlerin yüzeyinde antibakteriyel, farklı renklere sahip ve kimyasallara dayanıklı bir kaplama oluşturmak için PVD metodu kullanılabilir. Metalik görünüm elde edilir. 

Makine

Hareketli makine parçalarında sürtünme ve korozyon 

bottom of page