top of page
DEKAP Company Logo

PVD Kaplamanın Uygulandığı

Malzemeler

PVD kaplama, çeşitli alaşımların yüzeylere uygulanması için kullanılan bir yöntemdir. Farklı metal ve metal bileşiklerinin buharlaştırılmasıyla oluşturulan bir kaplama tabakası sağlar. Bu kaplama yönteminde birçok farklı metod kullanılabilir. Çoğu iletken malzemenin kaplanmasına olanak sağlamanın yanında cam, seramik, polimer esaslı malzemeler de kaplanabilir. 

Paslanmaz çelik kendi başına korozyon ve aşınma direnci yüksek bir malzemedir. Isı bariyeri, yalıtkanlık, yapışma engelleme gibi özelliklerin yanında dekoratif çeşitlilik de paslanmaz çelik ürünlere eklenir. 

Alüminyum havacılık endüstrisi başta olmak üzere birçok alanda kullanılır. Hafif ancak yüksek mukavemetli bir malzemedir. Paslanmaz çelik kadar yüzey dayanımı olmadığından PVD kaplama ile gereken fonksiyon kazandırılabilir. 

Hali hazırda pürüzsüz bir yüzeye sahip olan camın üzerine yapılan dekoratif kaplamalar metallik, yarı metalik ya da şeffaf gökkuşağı görüntüsü verebilir. Bunun yanında optik amaçlı camlara farklı fonksiyonlar eklenir. 

Seramik ve porselen ürünlerin yüzeyinde antibakteriyel, farklı renklere sahip ve kimyasallara dayanıklı bir kaplama oluşturmak için PVD metodu kullanılabilir. Metalik görünüm elde edilir. 

bottom of page