top of page
DEKAP Company Logo

Alüminyum Üzeri PVD Kaplama

Alüminyum hafifliği ve mukavemeti sayesinde birçok endüstride geniş kullanıma sahiptir. Farklı alaşımları sayesinde her duruma uygun alüminyum kullanılabilir. 

Alüminyum hafifliği ve yüksek mukavemeti sayesinde birçok endüstride geniş kullanım alanına sahiptir. Alüminyum yüzeyler PVD kullanılarak geliştirilebilir ve çeşitli avantajlar elde edilebilir. Alüminyum yüzeyine farklı renkler kazandırmanın yanı sıra dayanıklılığını ve korozyon direncini de arttırır.

PVD Kaplamanın Alüminyum Üzerindeki Avantajları

  • Estetik Görünüm: Farklı renkler ve parlaklık seçenekleri ile alüminyum ürümlerde geniş renk yelpazesi sunar.

  • Dayanıklılık: Alüminyum hafif bir malzeme olmasına karşın kendi başına oldukça dayanıklıdır. Ancak yüzeyi çizilme ve darbelere karşı dayanıklı olmayabilir. Bu durumda PVD kaplama gerekli dayanımı sağlar.

  • Korozyon Direnci: Alüminyum yüzeyler paslanmaz çelik kadar korozyona dirençli olmayabilir ve nemli, asitli ortamlarda etkilenebilir. 

  • Isı Direnci: Alüminyum PVD ile kaplandığında ısıl işlemlere daha duyarlı hale getirilebilir. 

  • Çevre Dostu: PVD kaplama çevre dostudur. Kimyasal sıvı ya da gaz ürün çıkarmaz.

Alüminyum Üzerine PVD Kaplama Uygulanan Alanlar

  1. Otomotiv Endüstrisi: Alüminyum alaşımlı tekerlekler, kapı kolları, dış aynalar ve diğer trim parçaları kaplanarak dayanıklılık ve estetik görünüm kazandırılır. 

  2. Mutfak Eşyaları: Alüminyum tencereler, tavalar ve diğer mutfak eşyaları PVD ile daha uzun ömürlü hale getirilir. 

  3. Elektronik: Alüminyumdan yapılmış laptop ve akıllı telefonların yüzeyi sert kaplamalarla dayanıklı hale getirilebilir. 

  4. Aydınlatma Endüstrisi: Aydınlatma alüminyumun çoğunlukta olduğu alanlardan birisidir. Aydınlatma armatürleri, lamba gövdeleri, led lambalar farklı renklerle kaplanabilir.