top of page
DEKAP Company Logo

Seramik Üzeri PVD Kaplama

Seramik yüzeylerin üzerine metal ve metal alaşımları biriktirilebilir. Çeşitli fonksiyonlar kazandırmak ya da sadece dekoratif katkı sağlamak için kullanılabilir. 

Seramik üzerine fonksiyonel özellikler ve estetik görünüm eklemek için PVD kaplama kullanılır. Gold, bakır, rose, gümüş, rainbow gibi renklerle kaplanan seramikler metalik bir görünüm oluşturur. 

PVD Kaplamanın Seramik Üzerindeki Avantajları

  • Estetik Görünüm: Parlak ve mat seramik üzerine gold, rose, gümüş, füme, mavi, gökkuşağı gibi renkler kaplanır. Yüzeyin korunmasıyla farklı dokularda seramik objeler üretilebilir. Maskeleme ve kısmi kaplamalar ile desen seçeneği arttırılabilir. 

  • Kimyasallara Karşı Direnç: Seramiklerin ince film kaplanmasıyla kullanım alanına bağlı olarak kimyasal direnci sağlanabilir. 

  • Sağlık ve Hijyen: Seramik yüzeyi PVD kaplama sayesinde bakteri ve mikroorganizma üremesini engelleyecek şekilde düzenlenebilir. 

Seramik Üzeri PVD Kaplama Uygulanan Alanlar: 

  1. Karo ve Mozaikler: Duvar, zemin karoları, banyo seramikleri PVD kaplama ile tam ya da kısmi olarak metalik görünüm kazanır. 

  2. Sanat ve Dekorasyon: Dekoratif seramik ürünler, heykeller, sanat eserleri, ev dekorasyon eşyaları PVD kaplama renk ve parlaklık seçenekleriyle zenginleşir. 

  3. Mutfak Ürünleri: Mutfaklarda kullanılan seramik ve porselen ürünlerin kaplanmasıyla daha dayanıklı ve uzun ömürlü desen yüzeyler elde edilir.